Agencija za hranu: Koštice marelica ne liječe rak, već nas truju cijanidom!
Koštice marelica posljednjih se godina u alternativnoj medicini preporučuju kao lijek protiv raka, s naglaskom na mikrocelularni karcinom pluća.
Dostupne su i na našem tržištu, a 200 grama tih koštica stoji najmanje 50 kuna. Dok ih u oglasima proizvođači zdravih namirnica reklamiraju kao “jedan od najboljih izvora vitamina B 17 koji napada stanice raka”, iz Hrvatske agencije za hranu upozoravaju potrošače:
– Konzumiranjem koštica marelice možete se lako otrovati cijanidom!
Naime, na stranicama HAH-a prenose mišljenje Europske agencije za sigurnost hrane u kojem se navodi kako se, zbog prisutnosti kemijskog spoja amigdalina, s jednokratnom konzumacijom više od polovine jedne velike ili tri male sirove koštice marelica (370 mg), može prijeći sigurnosna razina za odraslu populaciju, dok je za malu djecu granica jedna mala koštica.
Prirodni spoj amigdalin prisutan je u košticama marelica, a nakon konzumacije, odnosno doticaja s kiselinom u želucu, pretvara se u cijanid. Trovanje cijanidom može izazvati mučninu, groznicu, glavobolju, nesanicu, žeđ, pospanost, nervozu, bol u zglobovima i mišićima te niski krvni tlak, a u ekstremnim slučajevima može biti i smrtonosno!
Važno je naglasiti kako konzumacija “mesa” marelica ne predstavlja rizik za zdravlje potrošača, jer se koštica nalazi s unutrašnje strane tvrdog dijela marelice i stoga nema kontakta sa samim voćem.
– Za većinu sirovih koštica marelica koje se prodaju na području Europske unije, vjeruje se da su uvezene iz zemalja izvan EU-a te da se prodaju potrošačima preko interneta. Prodavatelji ih promoviraju kao hranu koja pomaže u borbi protiv raka, a neki i aktivno promiču unos od 10 pa čak do 60 koštica dnevno za opću populaciju, odnosno pacijente oboljele od raka – piše na stranicama HAH-a.
Spomenutim se problemom pozabavio i portal “Dokazi u medicini” čiji stručnjaci pišu kako se amigdalin, pronađen u košticama marelice, može izolirati i iz sjemenki drugih voćaka, kao što su breskve, višnje i gorki orasi, no one se ne propagiraju kao lijek protiv karcinoma…
– Pripravci koji se kupuju na internetu dolaze iz upitnih izvora, a mogu biti i kontaminirani. Oboljeli od karcinoma trebaju se informirati o visokom riziku od ozbiljnih nuspojava koje mogu razviti ako uzimaju laetril ili amigdalin zbog trovanja cijanidom, osobito ako se ti spojevi uzimaju na usta. Taj rizik može se povećati ako se istovremeno uzimaju vitamin C te u vegetarijanaca koji imaju manjak vitamina B12. Stoga, čuvajte svoje zdravlje.
Ne uzimajte koštice marelice, odnosno laetril ili amigdalin za liječenje karcinoma. Osim toga, imajte na umu da ne postoji jedna vrsta karcinoma jer svaki karcinom je bolest za sebe i ne postoji univerzalni „lijek za karcinom“ – poručuju s portala “Dokazi u medicini”.
Ne nasjedajte na ovakve oglase!
U internetskim oglasima u kojima se prodaju koštice marelice prodavači mame kupce uzimajući za primjer narode, poput Eksima, koji dugo i zdravo žive zahvaljujući vitaminu B17. Tu je i pleme Hunza koje je, navodi jedan oglašivač, živi dokaz o zdravstvenim učincima koštica marelice.
“Nastanjeni u udaljenoj himalajskoj regiji blizu zapadnog Pakistana oni su tradicionalni uzgajivači marelica i navodno konzumiraju do 200 puta više vitamina B17 nego Zapadnjaci (približno od 30 do 50 koštica marelica na dan)”, stoji u ovom oglasu.
Svidio vam se članak? Ocjenite ga i podjelite sa prijateljima...